RELACJA Z WYJAZDU DO TEATRU KOREZ W KATOWICACH

22 listopada odbył się kolejny wyjazd do teatru zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury wGierałtowicach.

22 listopada odbył się kolejny z cyklicznych wyjazdów do teatru zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Chętni udali się na spektakl pt. ”Cholonek” do Teatru Korez w Katowicach. Scenariusz oparty na książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” autorstwa śląskiego emigranta Janoscha. Jest to przejmująca opowieść o losach mieszkańców GórnegoŚląska od lat 30. do 50. XX w. ukazujaca obyczajowość mieszkańców śląskiego familoka a także problemy z tożsamością narodową. Jak piszą krytycy to „spektakl o ludzkim losie zawieszonym gdzieś pomiędzy Niemcami a Polską”.
W trakcie 2 godzin byliśmy świadkami radosnych wydarzeń takich jak świniobicie, wesele, chrzciny, jednakże stajemy również w obliczu wojny i wszystkich nieszczęść niszczących rodzinę Świętków i Cholonków. Jedyny taki speklakl grany gwarą, pełen plebejskiego śląskiego humoru i znanych anegdot. Bawi ale także skłania do zadumy nad zagmatwaną przeszłością mieszkańców. Polecamy wszystkim, nie tylko Ślązakom!