KOLEJNA WYPRAWA KULTURALNA Z GOKiem

19 lutego grupa chętnych udała się na zorganizowaną przez GOK wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach połączoną z wizytą w panewnickiej bazylice.

Kolejna wyprawa kulturalna z GOKiem

19 lutego grupa chętnych udała się na zorganizowaną przez GOK wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach połączoną z wizytąw Bazylice w Panewnikach.

Głównym celem wycieczki była wystawa pt. “Szlaki pielgrzymkowe Ślązaków”. Każdy

z uczestników otrzymał tuż przed wejściem “paszport pielgrzyma”-wzorowany na paszporcie używanym na drodze wiodącej do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Zwiedzający podobnie jak pielgrzymi zbierali w trakcie muzealnej podroży po sanktuariach pieczątki, symbolizujące poszczególne miejsca kultu. Były wśrod nich Częstochowa, Góra Św. Anny, Piekary Śląskie oraz Gidle, Bardo, Wambierzyce a także odwiedzane przez wiele pokoleń Ślązaków Jerozolima, Rzym, Lourdes. Miejsca do których od wieków udają się wierni w celach dziękczynnych, z prośbą o uzdrowienie czy pomoc zostały przybliżone na wszelkiego rodzaju dewocjonaliach, obrazach, zdjęciach

i pamiątkach. Pielgrzymowanie było i nadal jest nie tylko przeżyciem religijnym ale także stanowi element poznawania innej kultury, poszerzania wiedzy o świecie. Także uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się jakie są początki peregrynacji do poszczególnych miejsc kultu, jakie symbole im towarzyszą.
Oprócz “Szlaków pielgrzymkowych…” uczestnicy obejrzeli również pozostałe wystawy

w muzeum, m.in.: “Galerie Malarstwa Polskiego 1800-1945” a tam obrazy takich znanych twórców jak Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego.
Wśród “Malarstwa Polskiego po 1945” dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się obraz “Motyw Polski. Wielka Emigracja” Jerzego Dudy Gracza!

Warto podkreślić iż mimo nielicznej grupy dużą część chętnych na wyprawę do Muzeum Śląskiego z Gminnym Ośrodkiem Kultury stanowiły dzieci.
Zapraszamy na kolejne kulturalne wyjazdy!!