„Ach co to był za ślub”-co to była za wystawa!

Odkładana w czasie z powodu pandemii wystawa "Dawne śluby i wesela" zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach we współpracy z Instytutem Myśli im. Wojciecha Korfantego z Katowic była niezwykle udanym wydarzeniem.

10 października w godzinach otwarcia ekspozycji do Domu Parafialnego przy kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach przybyło ok. 100 osób. Archiwalne zdjęcia oraz autentyczne rekwizyty ślubne i weselne, czy też symboliczne elementy nawiązujące do tematu przyciągnęły nie tylko mieszkańców gminy. Co ważne z zainteresowaniem zwiedzali wystawę starsi i młodsi. Była to okazja do zdobycia wiedzy na temat dawnych zwyczajów związanych ze ślubem i weselem, które były elementem tradycji naszego regionu. Czemu pojawiły się doniczki z mirtą i asparagusem? Czym były monidła? Jak prezentowały się niegdyś Panny Młode?  I wreszcie co przetrwało z dawnych ślubnych tradycji? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi zwiedzający. 

O dalszej drodze ekspozycji będziemy informować. Warto podkreślić, iż wystawa stacjonarna zawiera jedynie wybór fotografii. Całość została poddana dygitalizacji i jest już dostępna w naszej wirtualnej galerii na wystawie on-line. Można tam wejść poprzez zakładkę WYSTAWY na naszej stronie internetowej lub kliknąć w poniższy link: http://gok.gieraltowice.pl/wirtualna-wystawa/dawne-sluby-i-wesela/ 

/M M-B/

fot. Mirosława Mirańska-Baraniuk