45-LECIE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W PRZYSZOWICACH
3 grudnia br. w Przyszowicach odbył się Jubileusz 45 - lecia powstania KGW.
3 grudnia 2011 roku w restauracji "Artus" odbył się Jublieusz 45-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Przyszowicach. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza św. w kościeleparafialnym pw. św. Jana Nepomucena.
Z rąk Wójta Gminy Gierałtowice – Joachima Bargiela oraz Przewodniczącego RG -Marka Błaszczyka Śląskie Gospodynie przyjęły kwiaty, gratulacje oraz życzenia dalszej, owocnej działalności na rzecz Gminy. Z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach, za wkład wniesiony w działalność na rzecz promowania polskiej wsi, list gratulacyjny otrzyamła Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich – B.Kleczka.
Po części oficjalnej rozpoczęło się przedstawienie artystyczne wykonane przez młodzież przyszowickiego gimnazjum. Występy umiliły czas wspólnego biesiadowania.
Warto wiedzieć, że…
Koło Gospodyń Wiejskich w Przyszowicach powstało 8 sierpnia 1966 roku. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym w jego szergi wstąpiło 11 osób, by w późniejszym czasie zwiększyć swój stan aż do 90 osób.
Aktywność Koła ujawniła się w organizowaniu wielorakich uroczystości: dożynek, procesji Bożego Ciała, Dnia Matki i Dziecka.Członkinie mogły brać udział w wielu szkoleniach dotyczących uprawy roślin, hodowli zwierząt, a także w kursach gotowania, szycia, kroju itd., które często kończyły się wystawami wykonanych prac.
W 1971 roku zawiązano Koło PCK. Prowadzono szkolenia sanitarne, kursy udzielania pierwszej pomocy i opieki nad dziećmi.
Na dzień dzisiejszy w posiadaniu koła znajduje się osiem kompletów strojów regionalnych, dzięki którym Członkinie uświetniają imprezy sołeckie, gminne i powiatowe.
Dziś, tak jak przed laty, jednym z ważniejszych elementów pracy KGW są coroczne dożynki, na których prezentowane są piękne korony dożynkowe, a także wesołe scenki odgrywane w czasie pochodów dożynkowych, czy bogaty wystrój parafialnego kościoła.
Koło integruje się z wszystkimi organizacjami społecznymi istniejącymi na terenie Gminy. Wiele Członkiń zostało uhonorowanych medalami i odznaczeniami państwowymi.
W archiwach KGW znajdują się liczne dyplomy i podziękowania za działalność na rzecz społeczności wiejskiej. Nic w tym dziwnego…przecież prowadzi swoją działalność nie tylko na kanwie lokalnej. Uczestniczy w wielu przedsięwziach regionalnych, tj.:
"Goik Śląski", "Śląskie Gody", "Współzawodnictwo Sołectw", "Śląski Festyn Rodzinny".