WYCIECZKA DO KRAKOWA

25 czerwca odbyła sie zorganizowana przez GOK wycieczka do Krakowa. Na trasie wycieczki było Muzeum Fabryki Schindlera, Stare Miasto oraz sanktuarium w Łagewnikach.

Rozpoczynającawycieczkę wizyta w Muzeum Fabryki Schindlera z pewnością zapadła w pamięć, skłoniła do refleksji. Wystawa stała "Kraków czas okupacji 1939-1945" to podzielona na kilkanaście kolejnych segmentów historia okrutnego czasu. Kraków pokazany z trzech perspektyw: Polaków, Niemców-okupantów, oraz Żydów-skazanych na zagładę. Trwający 1,5 h "spacer po okupowanym Krakowie" prowadzi przez główne wydarzenia takie jak m.in aresztowanie przez gestapo profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, stopniowa eliminacja żydowskich mieszkańców-utworzenie getta, Fabryka Oskara Schindlera i losy jej pracowników, obóz Płaszów. Wystawa przybliża postać Oskara Schindlera Niemca, który uratował od zagłady ponad 1000 polskich Żydów uhonorowanego nagrodą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Wystawa przyciągawykorzystaniem aranżacji takich jak scenografia, dźwięk,światło-widz jest niemalże w centrum wydarzeń.

Kolejnym etapem wycieczki było Stare Miasto a tam m.in:, dziedziniec Wawelu, Katedra Wawelska, następnie Rynek, Sukiennice oraz Grający zegar w Collegium Maius.

W drodze powrotnej grupa zatrzymała się na chwilęw Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

w Łagiewnikach.

Z pewnością Kraków i jego okolice, pełne historii i niezwykłego klimatunieustannie urzekają i zachęcają do powrotów!